Москва активно використовує американську електроніку для виготовлення зброї та приладів для ведення війни проти України.
Як передає Укрінформ, про це йдеться в журналістському розслідуванні інформаційного агентства Bloomberg.
Документи, отримані агентством, розкривають подробиці функціонування стійкого ланцюжка поставок із Кремнієвої долини у РФ, зокрема багатоходові дії постачальників російської оборонної промисловості для придбання компонентів у американського виробника мікросхем Texas Instruments Inc. (TI), що базується в Далласі.
Американська високотехнологічна продукція використовується для виробництва безпілотників, керованих авіабомб, систем зв’язку, ракет «Іскандер» тощо.
Процес купівлі напрочуд простий, ідеться в розслідуванні. Деякі російські дистриб’ютори інтегрували інформацію з інтернет-магазину Texas Instrument у свої торгові платформи, що дає змогу клієнтам ознайомлюватися з асортиментом напівпровідникових схем і цінами для формування запиту.
У Москві чи Санкт-Петербурзі вони можуть придбати компоненти TI кількома кліками мишки, оформивши замовлення, яке буде доставлене через компанії за межами Росії.
Товари надходять у РФ через Гонконг або інші країни.
Російський портал з каталогом, доступний для перегляду тільки після реєстрації компанії-замовника, містить мільйони товарів, включаючи продукцію TI.
Фахівці вважають, що цей портал збирає інформацію через інтерфейс прикладного програмування (API), що дає змогу програмам взаємодіяти та обмінюватися даними між собою.
Доступ до корпоративного вебсайту TI (TI.com) можливий у Росії через VPN-з’єднання, яке дозволяє приховувати дані про місцезнаходження та інтернет-адреси.
Багато товарів, придбані в магазині TI, потрапляють у Росію з третіх країн без відома виробника. TI важко відстежувати, куди потрапляють його чипи, оскільки компанія продає великі обсяги компонентів за відносно низькою ціною.
Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, США та ЄС запровадили експортний контроль над десятками товарів, електроніки й технологій, що використовуються для виробництва зброї. Але багато шляхів поставок перетинають межі кількох юрисдикцій, перш ніж потрапити в Росію, що ускладнює перевірки.
У США розслідували діяльність, зокрема, компаній Intel, Advanced Micro Devices, Infineon and Analog Devices, проте до відповідальності було притягнуто лише TI. У той час інші компанії використовують бази даних з управління ризиками на ранніх етапах процесу продажів, щоб блокувати незаконних покупців, TI впроваджує такі процедури «значно пізніше в процесі перевірки клієнтів, а іноді й зовсім не використовує» їх, ідеться у звіті постійного підкомітету Сенату з розслідувань. Крім того, TI дозволяє компаніям купувати чипи на своєму вебсайті, не розкриваючи кінцевого користувача цих продуктів – на відміну від більшості інших виробників чипів.
Згідно з документами, серед посередників, які доставлять продукцію TI, – Sure Technology, Chipower Electronics і Horsway Tech у Гонконзі. Публічний реєстр показує, що вони є дочірніми фірмами торгових компаній, що базуються в Шеньчжені, у Китаї, причому одна з них оголосила про набір російськомовних співробітників.
Товари доставляються з Гонконгу в Росію переважно через транспортну компанію Sea Global SCM Ltd і російську авіакомпанію «Аерофлот».
У кінці ланцюжка поставок – група дистриб’юторів, зокрема Arvis Group, Alternativa і Getchip. Згідно з російським реєстром компаній, усі вони зареєстровані на вулиці Хохрякова в Єкатеринбурзі.
Саме від цієї групи компаній продукція TI доставляється кінцевим замовникам, у тому числі підприємствам військово-промислового комплексу Росії.
Торік Росія країна імпортувала чіпи зі США та Європи на суму понад 1 млрд доларів.
Українські слідчі виявили понад 4000 західних компонентів, що використовувалися в російській зброї з початку вторгнення, при цьому Texas Instruments є одним з основних джерел постачання деталей.
Серед найбільш затребуваних Росією продуктів TI – тригерні мікросхеми, які використовуються для захисту пристроїв від витоку електроенергії в неправильному напрямку, коли вони переходять в режим очікування, і модулі понижувального живлення для засобів зв’язку.