У різних країнах підходи до вікових обмежень для водіїв суттєво відрізняються. Кожна держава має свої правила щодо мінімального та максимального віку для отримання водійських прав.
Сполучені Штати Америки
У США мінімальний вік для отримання водійських прав варіюється залежно від штату. У деяких штатах можна почати навчання водінню з 14 років, але повноцінні права зазвичай видають з 16-18 років. При цьому немає верхньої вікової межі для водіння.
Європа
В Європейському Союзі вимоги більш суворі. У Франції та Німеччині мінімальний вік для отримання водійських прав становить 18 років, хоча існують програми супроводжуваного водіння для молодших водіїв (16-17 років). У Великій Британії водійські права можна отримати з 17 років.
Азія
Японія має особливо жорстке ставлення до літніх водіїв. З 2017 року водії старші 75 років зобов’язані проходити медичне обстеження кожні два роки. Якщо виявляються ознаки деменції, водійські права можуть бути анульовані.
Нова Зеландія
У Новій Зеландії учнівські права можна отримати з 16 років, однак система ліцензування багатоступенева. Від учнівської до обмеженої ліцензії, а потім до повної, з чіткими вимогами для кожного етапу.
Україна
В Україні мінімальний вік для отримання прав категорії “B” (легкові автомобілі) – 18 років. Для інших категорій пороги такі:
- Категорія А1 (легкі мотоцикли до 125 куб. см) – з 16 років
- Категорія А (мотоцикли) – з 18 років
- Категорії С1, С (вантажівки) – з 18 років
- Категорії D1, D (автобуси) – з 21 року
- Категорії ВЕ, С1Е, СЕ (автопоїзди) – з 19 років
- Категорії D1E, DE – з 21 року
В Україні немає верхньої вікової межі для водіння, але є система медичних оглядів:
- До 55 років – кожні 10 років
- Від 55 до 75 років – кожні 3 роки
- Після 75 років – кожні 2 роки
Медичні довідки потрібні при отриманні та продовженні водійського посвідчення. Якщо виявлено медичні протипоказання, права можуть бути обмежені або анульовані незалежно від віку водія.
Експерти з безпеки дорожнього руху зазначають, що в багатьох розвинених країнах вимоги до літніх водіїв стають більш суворими, хоча правила щодо молодших водіїв залишаються різними, відображаючи соціальні та культурні особливості кожної країни.