Путін мовчить, Баку відповідає

Вчора,   20:39    20

Як Росія зруйнувала відносини з Азербайджаном

Відносини між Азербайджаном та Росією загострюються на очах та переростають у справжній конфлікт. Криза між Москвою та Баку має трагічну причину: 25 грудня 2024 року російські військові збили пасажирський літак авіакомпанії Azerbaijan Airlines, що прямував із Баку до Грозного. Тоді відсутність готовності взяти відповідальність за трагедію з боку очільника Кремля Путіна викликала обурення не лише в азербайджанському суспільстві, а й у президента Азербайджану Ільгама Алієва.

27 червня 2025 року в російському місті Єкатеринбург силовики РФ провели масове затримання представників азербайджанської діаспори – нібито за нерозкритою кримінальною справою 2001-2011 років. У результаті рейду було затримано понад 50 людей, двоє з них були вбиті силовиками – 60-річний громадянин Азербайджану Гусейн Сафаров та його брат 55-річний Зіяддін Сафаров, ще троє із затриманих азербайджанців знаходяться в реанімації.

БЕЗКАРНІСТЬ ПОРОДЖУЄ СВАВІЛЛЯ

1 червня генеральна прокуратура Азербайджану порушила кримінальну справу за фактом умисного вбивства двох своїх громадян в Єкатеринбурзі. Як повідомляється, генпрокуратура Азербайджану звинуватила співробітників правоохоронних органів Росії та відкрила справу за статтями про злочини, вчинені за межами країни, зокрема “умисне вбивство групою осіб із особливою жорстокістю, перевищення службових повноважень, а також катування, що призвели до смерті потерпілих”. Прокурори зазначають, що затримані перебували у безпорадному стані та не могли себе захистити від ударів. Насильство до них застосовувалося і під час затримання, і при перевезенні у транспортних засобах, і в адмінбудівлях правоохоронних органів. Зазначається, що там вони зазнали катувань та побиття твердими тупими предметами, а їхня свобода була обмежена.

Ельхан Шахіноглу / Фото: SIA.AZ

Азербайджанський політичний аналітик та керівник Центру політичних досліджень «Атлас» Ельхан Шахіноглу в коментарі Укрінформу підкреслив: «Якби Кремль розслідував поліцейське свавілля в Єкатеринбурзі та ухвалив рішення про арешт убивць наших співвітчизників, напруження у відносинах могло б відносно знизитися. Однак навряд чи Кремль зробить такий природний крок. Адже кремлівські ЗМІ й далі поширюють брехливі повідомлення про те, що нібито наші співвітчизники померли від серцевих нападів, а затримані нібито були лідерами злочинних угруповань – хоча багатьох після катувань і було відпущено».

Політолог Шахіноглу підкреслив, що пізніше Кремль узагалі почав провадити «тезу», що загиблі в Єкатеринбурзі були азербайджанцями, але при цьому громадянами Росії, тож нібито порушена кримінальна справа проти російських силовиків з боку прокуратури Азербайджану є «втручанням у внутрішні справи Росії». Експерт нагадує: «Усі затримані громадяни Росії, які зазнали катувань і були вбиті 27 червня в Єкатеринбурзі, були азербайджанцями. Тобто це була операція проти етнічних азербайджанців, які є громадянами Росії. У Кремлі заявляють, що арешти пов’язані з кримінальним інцидентом 25-річної давності. То чому ж більшість затриманих були звільнені після катувань і побиття? Тож «кримінальний інцидент» – це лише виправдання».

ЦИВІЛЬНИЙ ЛІТАК AZERBAIJAN AIRLINES МІНОБОРОНИ РФ ЗБИЛО НАВМИСНО

1 липня азербайджанське новинне агентство Minval.az опублікувало новину про те, що російське Міноборони навмисно збило азербайджанський пасажирський літак. У редакцію видання надійшов анонімний лист з пояснювальною запискою, яка свідчить: росіяни збили азербайджанський пасажирський літак у грудні 2025-го за наказом керівництва. У документі стверджується, що автор листа – російський капітан Паладійчук отримав телефоном наказ знищити пасажирський літак AZAL Embraer E190, який прямував із Баку, і віддав команду на запуск ракети 25 грудня 2024 року в небі над Грозним. Разом із пояснювальною запискою агентство Minval.az також опублікувало аудіо, на якому двічі звучить команда: «Вогонь!». Журналісти агентства зазначають, що не беруться стверджувати достовірність цього листа, попри наявність підпису капітана, однак зазначили, що «сам факт його наявності, а також важливість цього документа як для слідства, що триває вже пів року, так і для суспільства, змушують нас оприлюднити його». В Minval.az підкреслили, що аудіозапис трьох голосових повідомлень, що підтверджують зміст листа, цілком можна вважати достовірним. Пізніше було встановлено, що капітан ППО Дмітрій Сєргєєвіч Паладійчук дійсно проходив службу в різних підрозділах системи протиповітряної оборони Росії, зокрема у складі 14-ї армії ВПС і ППО в Новосибірську. Лист та аудіозаписи передали слідчим органам Азербайджану для подальшого детального вивчення.

Фото: Minval.az

Політичний аналітик Ельхан Шахіноглу в коментарі Укрінформу підкреслив, що усі ці події призвели до того, що Азербайджан увійшов у систему відносин із Росією, з якої важко уявити повернення назад: «Скринька Пандори» відкрита. Події в Єкатеринбурзі показали, що “червоні лінії” були перетнуті. Очільник Росії Владімір Путін став однією з найбільш жорстко критикованих постатей в Азербайджані. І це природно, адже якби Кремль зробив необхідні кроки у зв’язку з інцидентом із літаком, ситуація не дійшла б до такого».

Під час авіакатастрофи рейсу 8243 «Azerbaijan Airlines» на борту перебували 62 пасажири та п’ятеро членів екіпажу. Внаслідок падіння загинули більше половини пасажирів – 38 осіб. До того ж, постраждалому літаку, на борту якого ще залишалися живі пасажири, не дозволили приземлитися в жодному з доступних російських аеропортів, наприклад, у Махачкалі. Натомість росіяни направили літак через Каспійське море аж до Казахстану – ймовірно, вони сподівалися, що пілот не дотягне до суходолу і літак упаде у воду, після чого встановити причини трагедії стане дуже складно. Але пілоти зуміли довести підбитий росіянами літак до міста Актау в Казахстані. Після трагедії, що призвела до загибелі 38 цивільних людей, російська пропаганда одразу почала нашаровувати одну безглузду версію на іншу – від спроб пояснити інцидент «зграєю птахів» або «туманом» до намагань звинувати у трагедії Україну.

Тим часом президент Азербайджану Ільгам Алієв і весь народ країни чекали пояснень і вибачень від Москви, але лише 28 грудня, через три дні після трагедії, Путін зателефонував Алієву і повідомив, що з літаком Azerbaijan Airlines у повітряному просторі Росії нібито стався «трагічний інцидент».

Ільгам Ісмаїл / Фото: PRAVDA.AZ

Ільгам Ісмаїл, колишній співробітник служби безпеки Азербайджану, зазначає, що така цинічна реакція російського керівництва на трагедію вразила азербайджанський народ. У коментарі Укрінформу він сказав: «Азербайджан очікував від Росії звичайної, елементарної дипломатичної ввічливості – щоби там визнали, що справді хтось винен. Якщо навіть це сталося випадково, хто був винен? Якщо не випадково – то хто це зробив? Щоб винних було покарано і виплачено компенсацію. Усі цього очікували, але з боку Росії жодної відповіді так і не пролунало».

Наприкінці лютого 2025 року стало відомо, що азербайджанський пасажирський літак Azerbaijan Airlines був збитий російською системою протиповітряної оборони «Панцир-С». 

ЖОРСТОКЕ ПОВОДЖЕННЯ З АЗЕРБАЙДЖАНСЬКОЮ ГРОМАДОЮ – СВІДЧЕННЯ ДЕГРАДАЦІЇ РОСІЇ

Після вбивства двох представників азербайджанського народу російськими силовиками на момент написання цього матеріалу (2 липня, – авт.) Путін досі не висловився. Посол України в Азербайджані Юрій Гусєв у коментарі Укрінформу зазначив, що така поведінка типова для кремлівської верхівки: «Це мовчання – глибоко показове. Воно лише підтверджує системну практику безкарності та знецінення людського життя в авторитарному режимі, що панує в Росії. Жорстоке поводження з національними громадами, зокрема азербайджанською, – ще одне свідчення глибокої деградації російських державних інституцій. Ми з вами добре знаємо, що в Україні крадіжка дітей, ґвалтування жінок, репресії, катування та вбивства невинних українців стали жахливою реальністю щоденного життя людей на тимчасово окупованих путінським режимом територіях нашої держави».

Юрій Гусєв / Фото: facebook/Юрій Гусєв

У Баку першою реакцією на жорстокий рейд єкатеринбурзьких силовиків (а такі дії, безумовно, були погоджені з найвищим керівництвом у Кремлі) стали затримання співробітниками МВС Азербайджану працівників в офісі російського пропагандистського ЗМІ «Sputnik-Азербайджан».

Зокрема, в результаті операції МВС країни були заарештовані директор «Sputnik-Азербайджан» Ігор Картавих та шеф-редактор Євген Бєлоусов.

Ще у лютому 2025 року, після того, як стало відомо, що причиною загибелі азербайджанців на борту літка рейсу 8243 стало російське ППО, влада Азербайджану ухвалила рішення про зупинення діяльності пропагандистського агентства «Sputnik-Азербайджан». Утім, фактично робота відділення російського пропагандистського агентства «Russia Today» тривала. Політичний аналітик Ельхан Шахіноглу у коментарі Укрінформу висловив сподівання, що арешти керівництва російської пропагандистської мережі в Азербайджані поставлять крапку в її роботі в країні. «Агентство «Sputnik-Азербайджан» закрили, хоча вони ще деякий час продовжували працювати. Але з цим теж покінчено. Те, що сталося в Єкатеринбурзі, показало, що «червоні лінії» були перетнуті».

Утім, за його словами, наразі в Азербайджані чекають помсти з боку Росії за закриття їхньої пропагандистської мережі. Про це Шахіноглу заявив Укрінформу: «Навколокремлівські ЗМІ сформулювали таку загальну тезу щодо жорсткої реакції Азербайджану на події в Єкатеринбурзі: влада Азербайджану нібито не мала різко реагувати на події в Єкатеринбурзі, а мала задовольнитися заявою російської влади про те, що «ми розслідуємо це питання». Оскільки цього не сталося, кремлівські ЗМІ зосередилися на двох факторах тиску на Азербайджан. По-перше, Кремль може припинити експорт азербайджанської сільськогосподарської продукції до Росії. По-друге, Кремль може ухвалити жорсткі рішення щодо азербайджанських мігрантів у Росії».

Експерт з питань безпеки Ільгам Ісмаїл тим часом занепокоєний безпековою ситуацією в самому Азербайджані через імовірні терористичні дії, які можуть бути організовані Кремлем: «Ми очікуємо, що це стосується не лише території Росії, а й безпеки загалом. Росія завжди має звичку влаштовувати терористичні акти в різних куточках світу. Раніше через радикальні ісламські терористичні організації, особливо через Північний Кавказ, вони намагалися тиснути на Азербайджан. Думаю, ми повинні бути пильними, щоб не допустити подальших терористичних атак. Наразі ситуація дуже напружена, і, на жаль, Росія – надзвичайно небезпечна держава для нас, адже ми є сусідами».

Фото: АА

КРЕМЛЬ ЗРОБИВ УСЕ МОЖЛИВЕ, ЩОБ ЗІПСУВАТИ ВІДНОСИНИ З АЗЕРБАЙДЖАНОМ

Після вбивства представників азербайджанського народу в Росії міністерство культури Азербайджану оголосило про скасування всіх спільних з Російською Федерацією заходів, включаючи концерти, фестивалі, вистави і виставки, незалежно від того, хто їх організував. За даними МЗС Азербайджану, було також скасовано візит російського віцепрем’єра Алєксєя Оверчука.

Підставою для такого рішення, за даними видання ABC News, стали “демонстративні, цілеспрямовані позасудові вбивства та акти насильства, вчинені російськими правоохоронними органами проти азербайджанців за етнічною ознакою в Єкатеринбурзі”.

Поки Путін мовчить, так звана офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова закликала азербайджанську сторону «вжити заходів для повернення міждержавних відносин до рівня стратегічного партнерства».

Агресивна політика Росії проти представників азербайджанського народу на території РФ цілком може бути пов’язана з тим, що фактично Азербайджан стає регіональною державою, яка заперечує домінуючу роль Москви на Південному Кавказі.

Керівник Центру політичних досліджень «Атлас» Ельхан Шахіноглу у коментарі Укрінформу зазначив: «Кремлю потрібні васали. Кремль не хоче рахуватися з незалежною політикою Азербайджану. У грудні Росія збила ракетою цивільний літак Азербайджану, були жертви. Не було ані жодних вибачень, ні компенсацій, винних не покарано. Кремль зробив усе можливе, щоб зіпсувати відносини з Азербайджаном. Після цього в Баку було закрито “Російський дім”, який насправді був осередком імперської пропаганди… На тлі цих подій в азербайджанському суспільстві все голосніше лунають заклики закрити російськомовні школи. І це також логічно. Чому в нашій країні має пропагуватися мова держави, яка виношує проти нас брудні плани?»

Про те, що Кремль не сприймає незалежну політику будь-якої країни, що вирвалася з радянського табору, у коментарі Укрінформу зазначив і експерт з безпекових питань Ільгам Ісмаїл: «Росія здійснювала тиск на території Азербайджану протягом 200 років. Але з минулого року останній російський солдат залишив Азербайджан. Зараз Азербайджанська Республіка проводить незалежну від Росії політику. Раніше, особливо в міжнародних організаціях, особливо щодо інших республік і сусідів, Кремль вимагав, щоб усі питання вирішувалися під його парасолькою. Але Азербайджан з цим не погоджується. Тому зараз на своїй території, на території Росії, вона чинить тиск на осіб азербайджанської національності».

МОСКВА ПОГІРШИЛА ВІДНОСИНИ З БАКУ, АЛЕ ЗВИНУВАЧУЄ У ЦЬОМУ КИЇВ

1 липня відбулася телефонна розмова Президента України Володимира Зеленського з Президентам Азербайджанської Республіки Ільгамом Алієвим, у ході якої Президент України висловив співчуття Азербайджану у зв’язку з убивством на території Росії братів Сафарових, а також упевненість, що будуть з’ясовані всі факти і встановлена справедливість.

Фото: АА

Але в Росії висловлення співчуття, схоже, розцінили як якесь «підбурювання». Про це, зокрема, зазначив у коментарі Укрінформу політичний аналітик Ельхан Шахіноглу: «Кремль висунув «тезу», що нібито «Київ загострює відносини між Азербайджаном і Росією». Росія збила ракетою наш цивільний літак, вбила наших людей, а потім влаштувала різанину наших співвітчизників у Єкатеринбурзі, і замість того, щоб вибачитися за це та покарати винних, стверджує, що Київ нібито розпалює ворожнечу між Баку і Москвою. Президент України Володимир Зеленський зробив те, чого не зробив президент Росії Владімір Путін, – зателефонував своєму азербайджанському колезі Ільгаму Алієву, щоб висловити співчуття. Київ не вагаючись висловив свою політичну та моральну підтримку Азербайджану».

З перших днів повномасштабного російського вторгнення Азербайджан надає Україні гуманітарну допомогу. Про це в коментарі Укрінформу нагадав посол України в Азербайджані Юрій Гусєв: «Ми дуже дякуємо керівництву та народу Азербайджану за гуманітарну допомогу, яку Україна отримує з перших днів російського повномасштабного вторгнення: це й енергетичне обладнання для відновлення нашої енергосистеми, і відбудова міста Ірпінь, яке постраждало від російської окупації, і програми оздоровлення і реабілітації дітей. Учора (01 липня, – авт.), до речі, до Баку на реабілітацію прибула чергова група дітей, цього разу – з Сумської області».

Посол підкреслив, що наразі активно розвивається співробітництво у політичній, економічній та культурно-гуманітарній сферах, а нові напрями співпраці офіційні представники країн зможуть обговорити у Римі 10-11 липня під час Конференції з відновлення України, де Азербайджан традиційно вже бере участь на рівні керівництва міністерства закордонних справ.

Фото: Київська ОВА

«За підсумками попередніх конференцій Азербайджан бере активну участь у відновленні міста Ірпінь, яке постраждало від російської агресії. Крім того, Азербайджан надає гуманітарну допомогу обладнанням для відновлення нашої енергетичної системи, засобами розмінування, приймає на оздоровлення українських дітей, які постраждали від російської війни, та надає іншу допомогу», – нагадав у коментарі Укрінформу Юрій Гусєв.

Збиття цивільного літака, масові затримання та вбивства представників азербайджанської діаспори, а також відмова Кремля визнати відповідальність і надати вибачення чи компенсації – усе це демонструє відкрите нехтування міжнародним правом і людськими життями з боку Росії. При тому, справедливе прагнення Баку розслідувати протиправні дії російських силовиків проти представників азербайджанського народу викликало обурення Кремля та наштовхнулося на опір російських пропагандистів. Схоже, що точка неповернення у цих відносинах уже пройдена.

Анна Костюченко, Київ


news-xl.net



  • Контакти
  • Політика конфіденційності
  • Карта сайту