Австралійські геологи побудували модель виверження вулкан Хунга-Тонга

08.10.2024   11:42    62

Виверження вулкана Хунга-Тонга стало однією з найбільших вулканічних подій в історії. Через два роки геологи Австралійського національного університету показали його основну причину.

Виверження Хунга-Тонга – це найбільш докладно описана подія такого масштабу за всю історію науки. Його спостерігали з моря і з космосу, його слухали сейсмографи всього світу, його знімали у всіх спектрах від оптичного до рентгенівського. Матеріалів так багато, що ми ще багато дізнаємося про це велике виверження.

Виверження вулкана Хунга-Тонга стало однією з найбільших вулканічних подій в історії. Через два роки геологи Австралійського національного університету показали його основну причину.

Досі причина катаклізму залишалася незрозумілою для наукового співтовариства, проте група сейсмологів Австралійського національного університету (ANU) змогла встановити, що послужило поштовхом до виверження.

Сейсмологи проаналізували сильно зашумлені сейсмічні записи цього виверження і змогли реконструювати всю картину. Вона виявилася непростою.

Спочатку стався потужний вибух газу. “Наші результати підтверджують, що вибух стався через стиснення газу в породі, внаслідок якого вивільнилася енергія, що дорівнює п’ятьом найбільшим підземним ядерним вибухам, проведеним Північною Кореєю в 2017 році”, – каже співавтор дослідження й аспірант ANU Цзіньїн Ху. Вибух спрацював як детонатор, який виштовхнув угору величезний струмінь води, а коли тиск на дно впав, шари породи викинуло вгору, і почалося виверження.

Виверження відбувалося в кілька етапів

Схема моделі для пояснення складового джерела вибуху та його висхідної сили. (a) Підводний вибух. (b) Сила опору, яку матеріали струменевого викиду чинять на стінки каверни. (c) Сила відскоку, викликана різкою зміною тиску на морському дні. Стовп води піднімається вгору внаслідок підводного вибуху. Тиск на морському дні падає, і тверда Земля незабаром після вибуху реагує на це силою відскоку вгору.

Вчені кажуть, що вибух спричинив потужний вертикальний поштовх води вгору в атмосферу, що призвело до цунамі заввишки до 45 метрів на прилеглих островах. “Обсяг води, піднятої під час вибуху, був величезний. За нашими оцінками, води було достатньо, щоб заповнити близько мільйона стандартних плавальних басейнів олімпійського розміру”, – каже Ху.

Співавтор дослідження, професор Хрвоє Ткалчич з ANU, додав: “Використовуючи моделювання сейсмічних хвиль, ми помітили значну вертикальну силу, спрямовану вгору під час події. Спочатку ми були спантеличені цим. Але потім ми зрозуміли, що тверда земля буквально стрибнула вгору після того, як над нею піднялася товща води і впав тиск на дно”, – сказав учений.

За словами сейсмологів ANU, виверження Тонга – найкраще зареєстрована й описана подія порівняно з подіями порівнянного масштабу в минулому.

“Це одна з найбільших подій за все наше життя. На щастя, у нас є кілька способів зафіксувати цю подію – від даних із супутникових знімків до сейсмічних датчиків, що реєструють звукові хвилі та структуру”, – пишуть учені.


cikavosti.com



  • Контакти
  • Політика конфіденційності
  • Карта сайту